امان از استبداد ، امان از حسرت حرف نزده ، زنده باد شفافیت
شمع

 

در مردادماه 1382 نیز که سیاست های کلی برنامه چهارم توسعه تصویب می شد ؛ اوضاع و احوال، بهتر و کم تنش تر از امروز که سرنوشت برنامه یازدهم توسعه  ایران رقم می خورد نبود..یادم هست در مطلبی تحت عنوان: سیاست های کلی برنامه چهارم توسعه در چه شرایطی وچگونه تنظیم می شود ؟ به ترسیم شرایط آن روز کشور از نگاه معاون ریس جمهور ( رئیس سازمان مدیریت کشور) پرداختم . متن كامل گفتگوي معاون رئيس جمهور را  اگر از آرشیو  سایت روزنامه ایران برنداشته باشند! می توانید در اينجا بخوانيد.

در مطلب قبلی همچنین به موضوع 100 سال مشروطه خواهی ایرانیان نیز نظری انداخته بودیم.درذیل مطلب قبلی،یکی از بیندگان  شمع، ناپرهیزی کرد ! و نظری فرستاد و نا خواسته باب موضوع شیرین شفافیت پیش کشیده شد. ومن این سئوال را مطرح کردم که   یکصد سال مشروطه خواهی و 57 سال توسعه خواهی  ایرانیان اگر با شفافیت بیشتری همراه بود، چه می شد؟

حال چرا این سئوال را مطرح کردم؟ ریشه اصلی طرح پرسش اخیر به محتوای دو مطلب در مورد مشروطه خواهی و توسعه خواهی بر می گردد؟  مشکل مشترکی که دراین خواستن ها و نرسیدن ها به نظر من رسید همین شفافیت گریزی در ایران است.

در مطلب مشروطه به ماجرای مجلس اول و تند روی ها و ترور نخست وزیر  ومحمد علی شاه و عدم برخورد شفاف مجلس اول مشروطه با این جریان که به ادعای نگارنده مطلب، ارتباطاتی با عناصر افراطی داخل مجلس داشته اند وبالاخره به توپ بسته شدن مجلس و...

در مطلب توسعه خواهی اشاره به نحوه تعاملات  برخوردهای سه دکتر! متخصص در اقتصاد   اساتید دانشگاه  !! و مقامات مسئول در مرکز پژوهشهای مجلس ، کمیسیون تلفیق برنامه چهارم در مجلس هفتم  و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، آقایان: توکلی ، سبحانی و برادران شرکا ، شده است.چرا اینچنین است؟چرا در برخوردهایمان و در مدیریتمان و در تعاملاتمان، شفاف عمل نمی کنیم؟چرا حرفهایمان را صاف و پوست کنده نمی زنیم؟چرا نمی توانیم به اجماع کارشناسی و تخصصی برای حل مشکلات بنیادی کشورمان برسیم؟

100سال مشروطه خواهی و 57 سال توسعه خواهی ایرنیان مشحون از این نحوه تعاملات است. آیا استبداد  موجب عدم شفافیت می شود یا عدم شفافیت موجب استبداد می گردد؟ استبداد، فضای استبدادی ، ترس از از استبداد ، چه رابطه ای با شفافیت دارند؟ کدام عامل است؟ کدام معلول؟چه متغییرهای مداخله گر و مهم دیگری نقش آفرینی می کنند؟

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين يکشنبه 18 مرداد 1383
تعداد نظرات تا اين لحظه :  8 اعلام نظر