آيا علم زمين را می لرزاند؟
اشك

سلام

بارِ جامعه شناسی و علوم انسانی اين شمع يکم رفته بالا، بد نيست کمی به علم به معنی مطلق آن - که فرنگی ها می گویند ساينس- بپردازم.

يک سوال... اگر يک سکه را بالا بياندازيم، چند درصد احتمال دارد که شير بيايد و چند درصد احتمال دارد که طرف خط بيايد؟ معلومه ديگر 50 درصد شير می آيد و 50 درصد خط . به عبارت ديگر اگر 100 بار سکه ای را بالا بياندازيد احتمال دارد که 50 بار شير بيايد و 50 بار خط بيايد. حالا اگر شما 100 بار سکه ای را بالا بياندازيد و هر 100 بار هم شير بيايد بازهم برای بار صد و يکمين بار 50درصد احتمال دارد که سکه شير بيايد. همه اين مقدمات را برای اين گفتم که تاکيد کنم احتمال  وقوع زمين لرزه قابل پيش بينی است. درست است که نمي شود شدت، زمان و مکان وقوع زمين لرزه را دقيق محاسبه کرد و با قطعيت گفت، اما می شود محاسبه کرد و پيش بينی کرد که چه مقدار احتمال وقوع زلزله وجود دارد. بنا به شواهد علمی مشاهده شده، اين چند روز احتمال وقوع زمين لرزه افزايش پيدا کرده است. و اين در حالی است که برخی رسانه ها و بخصوص صدا سيما سعی در غير علمی جلو دادن تخمين احتمال وقوع زلزله دارند.

بهرحال دانستن اينکه چه مقدار احتمال دارد که در تهران زلزله بيايد، می تواند کمک زيادی به کاهش عمق فاجعه نمايد.

اگر دوست داريد که بيشتر با امکان پيش بينی احتمال وقوع زلزله آشنا شويد حتماً به اين وبلاگ يک نگاهي بياندازيد.

http://aboutzelzeleh.persianblog.com

 

در واقع آنان که معتقد هستند که نمي شود احتمال وقوع زلزله را محاسبه کرد حتماً شک دارند که اگر يک سکه را بالا بياندازند ۵۰ درصد خط می آيد و ۵۰ درصد شير

نويسنده : عليرضا سه شنبه 12 خرداد 1383
تعداد نظرات تا اين لحظه :  14 اعلام نظر