گروه جامعه شناسی علم و معرفت انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند:
شمع

 

بسم الله الرحمن الرحیم

آگهی سخنرانی علمی تحت عنوان:

چشم انداز سنجش آموزشی و ارزشیابی

سخنران :

محمد حسن محقق معین

زمان:

دوشنبه 19 آذر 1386  ساعت 18-16

مکان:

تهران، بزرگراه جلال آل احمد، پل گيشا، دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران،طبقه اول، سالن كنفرانس انجمن جامعه‏شناسي ايران

 

چکیده :

مفاهیمی چون:ارزشیابی، ارزیابی،مدیریت، اثر بخشی و سنجش ، مفاهیمی تجدید شونده اند!!  برخی از اندیشمندان بر این پندارند که علوم انسانی و اجتماعی،چندان علمیتی ندارند!! دلیل این ادعا را هم از جمله بی ثباتی در تعاریف مفاهیمِ مطرح در این علوم   عنوان می نمایند.

اما این بی ثباتی و ارائه تعاریف جدید به نظر من می تواند شاخصی برای پیشرفته و پیچیده تر بودن علوم اجتماعی نسیت به  سایرعلوم  قلمداد شود. و نه عقب افتادگی و یا عدم علمیت آن !!

البته بعضی از تعریف های نو ممکن است شخصی بماند و مورد تایید اهالی علوم انسانی و اجتماعی قرار نگیرد و یا حتی در موارد ی برخی  پندارها نیز به مثابه نظریه در این حیطه مطرح  گردد.اما سوای از اینها، مفاهیمی که در اجتماعات علمی بر روی آنها توافق بین الذهانی شكل می گیرد؛ پرورش می یابند و تجدید می شوند!! و این نشان از پیشرفت علوم اجتماعی است .

ارزشیابیEvaluation) ) مفهومی تجدید شونده است.بذر این مفهوم در مدرسه و آموزش و پرورش  توسط پژوهشگران پاشیده شده و اولین ارزشیابی ها را در حوزه تحقیق آموزشی( Educational Research) تحقیق ارزشیابی( Evaluation Research )نامیده اند.بعد ها این فعالیت  ها درسطح كلاس و برنامه درسي ،سنجش آموزشیAssessment) Educational)نام گرفت؛ و در سطح برنامه هاي آموزشي و آموزش و پرورش به آن Educational Evaluation)  ) اطلاق گرديد.

ارزشیابی به تدريج پا را از كلاس های درس  و آموزش و پرورش فراتر نهاد و در دانشگاه ها تبدیل به یك رشته علمیDiscipline)  )شد.هنگامي كه فعاليت هاي ارزشيابي در تمام حوزه هاي زندگي رسوخ كرد؛علماي علوم اجتماعي و رفتاري بر آن نام ارزشيابي برنامه(Program Evaluation) نهادند. ارزشیابی، در  جامعه به تدریج به عنوان یك حرفهProfession) ) در حال مطرح شدن است.

 توضیح:

برنامه ریزی برای انجام  اين سخنراني در گروه جامعه شناسی علم و معرفت انجمن جامعه شناسی ایران صورت گرفته است.فايل صوتي سخنراني در انجمن موحود  ودر صورت تقاضا  در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.این سخنرانی  اولین قسمت از سلسله نشست‌ها و سخنراني‌هاي علمي این گروه در سال تحصیلی 87-1386  می باشد.

تاریخ انتشار آگهی: پنج شنبه 15/9/1386

مقدم همه علاقه مندان را برای شرکت در این جلسه گرامی می داریم

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين پنجشنبه 15 آذر 1386
تعداد نظرات تا اين لحظه :  212 اعلام نظر