استاندارد های ارزشیابی! چه قدر موقعيتي؟چه قدر جهاني؟
شمع

 

 

 دیدگاههای بسیار متفاوتی در مورد استفاده از  استاندارد ها در ارزشیابی در سطح سازمانهای ملی،بین المللی و غیر دولتی  و نیز ارزشیابان برجسته و مطرح در اجتماعات علمي وجود دارد. بحث های     پرشور و شعوری در جریان است. در مورد مسائل استاندارد ها در ارزشیابی در سطح جهانی از 25 سال پييش تا كنون  ایده های جالبی طرح شده است.

تشکیل  IOCE توسط بنیاد کالگو و انجمن ارزشیابی امریکا AEA پی گیری شده است.کتاب INTERNATIONAL PRESPECTIVES ON PROGRAM EVALUATION STANDARDS  در واقع شماره 104 فصلنامه AEA تحت عنوان NEW DIRECTIONS FOR EVALUATION است که در زمستات 2004 یعنی 5 ماه پس از انتشار گزارش ساليانه  United Nations Evaluation Group در آوریل 2004 ،منتشر شده است.

فصلنامه 104 دارای  8 مقاله خواندنی و  با ارزش در مورد استاندارد سازی ارزشیابی در امریکا ،اروپا،استرالیا،کانادا،افریقا و سازمان بین المللی غیر دولتی CARE است.ادیتور فصلنامه104 فردی به نام CRAIG RUSSON است.که مدیر ارزشیابی در بنیاد کالگو می باشد. ارزشیاب برجسته دیگری به نام ARNOLD LOVE  کانادایی نیز مقاله اول را به همراه روزن نوشته است.

اولین استاندارهای ارزشیابی در امریکا توسط کمیته ای تحت عنوان:  JOINT COMMITTEE ON STANDARDS FOR EDUCATIONAL EVALUATION   درسال 1981 در یک کار دسته جمعی نوشته شده است.این کار  تحت تاثیر نهضت عمومی استاندارد سازی در امریکا در این سالها بوده است.ورژن دوم استاندارهای ارزشیابی برنامه تحت عنوان:PROGRAM EVALUATION STANDARDS درسال 1994 توسط همان کمیته با کاری وسیع تر نوشته شده و توسط انتشارات SAGE به صورت کتاب منتشر شده است.

چندین اجلاس بین المللی هم در امریکا ،باربادوس و افریقا نیز در سالهای بعد در مورد ترویج استاندار های ارزشیابی برگزار شده است.هنوز توافق کاملی در مورد ضرورت و امکان تدوین و  استفاده از استاندارد های ارزشیابی در سطحی جهانی بین ارزشیابان بوجود نیامده است.

علاقه مندان به این موضوعات می توانند از جمله  به سایت های اینترنتی سازمانهای ذیل مراجعه و دانش افزایی کنند:

 

 

DAC Network for Development Evaluation (DAC)

 

Evaluation Cooperation Group (ECG)

 

International Development Evaluation Association (IDEAS)

 

International Organization for Cooperation in Evaluation (IOCE

 

United Nations Evaluation Group (UNEG)

 

 

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين شنبه 12 خرداد 1386
تعداد نظرات تا اين لحظه :  59 اعلام نظر