برگزاری کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج
شمع

  

 

 

 

از راست به چپ، ردیف بالا: علی محمدی فرد،خه بات حسنی،محمد حسن محقق معین،کاوه اسدی، سعید جعفری نامور؛ ردیف  وسط : بهمن شهبازی،فرانک چتانی،مهتاب هاشمی؛ ردیف پایین:ایمان بابایی،محمد رضا رصوانی،رحیم پور اسد،کژال اختیار الدین،مهری گرامی،غزال بهمنی،وحید محمد خانی و امین پارسا 

 

کارگاه  آموزشی ارزشیابی توانمند ساز  به سفارش " دفتر توسعه مشارکت و سازماندهی امور جوانان سازمان ملی جوانان" توسط نمایندگی سازمان ملی جوانان در استان کردستان  با حضور نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد جوانان از  استانهای:آذربایجان شرقی،زنجان،کردستان،کرمانشاه،آذربایجان غربی،ایلام،چهارمحال بختیاری،لرستان و همدان با مربی گری مدیر عامل موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین   در مهمانسرای جهانگردی سنندج از ششم تا هشتم اردی بهشت ماه 1386 برگزار شد.

ارزشیابی توانمند ساز عبارت است از جمع آوری نظامند اطلاعات در باره مورد ارزشیابی به منظور گسترش ظرفیت ها وا ستفاده از فرصت ها.مردم با استفاده از این رویکرد نوین ارزشیابی حق دارند و می توانند به ارزیابی بپردازند.ارزشیابی باید جزئی درونی و نهادی شده در سازمان ها و برنامه ها باشدو صرفا به منظور اثبات موفقیت و یا شکست انجام نشود.

ارزشیابی در ایران در حال حاضر با دو محدودیت اساسی مواجه است.محدودیت اول احاطه آموزش بر آن است. به این معنی که ارزشیابی  عمدتا در قلمرو فعالیت های آموزشی مطرح می گردد.محدودیت دوم ترجیحِ روش کمی در ارزشیابی بر انواع متنوع روش های کمی و کیفی در انجام ارزشیابی است.این محدو دیت ها ناشی از نوع دانش و فعالیت های اساتید دانشگاهی  و مسئولان دولتی در عرصه ارزشیابی در کشور است.

ارزشیابی توانمند ساز را می توان در چهار سطح فرد ؛ برنامه ؛ سازمان و جامعه انجام داد . این ارزیابی می تواند در سه قلمرو منابع ؛ فرایند ؛ و پیامدها صورت گیرد . مدل پودمانی ارزشیابی معین یک الگوی ارزشیابی است که در سه مرحله مجزا و مکمل به فعالیت های : آموزش و نیازسنجی ارزشیابی ؛ تسهیل گری و اجرای ارزشیابی و بالاخره مستند سازی و گزارش دهی ارزیابی در سازمان ها و برنامه ها سامان  می دهد . کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج به سفارش سازمان ملی جوانان توسط دفتر نمایندگی این سازمان در کردستان به منظور ترویج این نوع ارزیابی در سازمان های مردم نهاد جوانان ( سمن ها ) برگزار شد.

شرکت کنندگاه در کارگاه   ضمن آشنایی اولیه با مبانی ارزشیابی توانمندساز در فعالیت های دسته جمعی کارگاه ، ضمن تدوین  ویرایش اول "بیانیه رسالت برنامه آموزش و ترویج ارزشیابی توانمند ساز در سازمان های مردم نهاد جوانان "  ویرایش اول مدل منطقی این برنامه را نیز تدوین کردند. ویرایش اول بیانیه رسالت را در اینجا و مدل های منطقی تهیه شده را در اینجا، اینجا، و اینجا ببینید

13 نفر شرکت کننده گان در کارگاه ضمن برخورداری از مهمان نوازی سخاوتمندانه اهالی سنه!  و نیز  استفاده از محیط و تجهیزات مناسب  با حضور در 10 جلسه آموزشی  در 5 نشستِ  صبح و بعد از ظهر از سه هدیه و ابزار یادگیری موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین نیز برخوردار شدند.دراین کارگاه علاوه  بر تقدیم کتاب ارزشیابی توانمند ساز  که عمری تقریبا سه ساله دارد از دو تولید الکترونیکی جدید  موسسه نیز رونمایی شد. این دو ابزار ذیلا معرفی شده است:

 

بسته الکترونیکی آموزشِ ارزشیابی معین (ارزش)

لوح فشردهارزش به منظور آموزش سریع ارزشیابی در حین برگزاری کارگاه و نیز ارائه گزارشات ارزشیابی از کارگاه آموزشی و نیز ارائه محصولات چند رسانه ای کارگاه پس از اجرای آن جهت استفاده های بعدی شرکت کنندگان  در کارگاه طراحی شده است.در این بسته آموزشی  در 5 بخش و حدود بیست صفحه اطلاعات جامعی در زمینه ارزشیابی به طور عام ، ارزشیابی توانمندساز به طور خاص و  فعالیت ها و تولیدات کارگاه ارزشیابی توانمند ساز و ارزشیابی آن تشکیل شده است.لینک های داخلی و خارجی این بسته الکترونیکی امکان سیر و سیاحت در اقیانوس ارزشیابی در بیکرانه تار جهان گستر را برای علاقه مندان فراهم نموده است. ارزش ( نسخه اولِ دومین محصول الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین ) در روز شنبه 8 اردی بهشت 1386 ساعت هشت و نیم صبح در جلسه نهم کارگاه ، با414 مگا بایت اطلاعات شامل: متن،صوت،عکس و فیلم از کارگاه جاری آموزشی برگزار شده در سنندج در 867 فایل و 47 فولدر در یک  لوح فشرده با برچسب که به صورت AUTORAN قابل استفاده است؛ به  13 نفر از شرکت کننده گان  و نیز مدیر اجرایی کارگاه  و چند نفر دیگر از حاضرین تقدیم گردید!!

 

برنامه الکترونیکی پایشِ آموزشِ معین (پایش)

نرم افزار پایش نسخه اول سومین تولید الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین است .این برنامه در حال حاضر به منظور پایش فعالیت های آموزشی کارگاه ارزشیابی توانمند ساز معین طراحی شده و امکان گسترس کاربرد، حسب نیاز در آن پیش بینی شده است. کما اینکه در کار گاه سنندج ارزیابی عمومی  کارگاه نیز با استفاده از همین ابزار در جلسه دهم صورت گرفت.پایش ،سنجش مستمر و نظامند پیشرفت هر بخش از کار در طول زمان و بخشی از فرایند ارزشیابی و نقطه اتکای آن است. فرایند پایش  کنتر ل گر اقدامات مطابق برنامه و فراهم کننده امکان تطبیق های مورد نیاز از طریقی روش مند است. در کارگاه سنندج با استفاده از این برنامه پس از برگزاری هر نشست که شامل دو جلسه آموزشی کارگاه می شد؛به ارزیابی فعالیت های یاد دهی یادگیری مربی،شرکت کنندگان و دست اندرکاران آموزشی کارگاه پرداختیم . این نوع  ابزار  الکترونیکی برای اولین بار در یک کارگاه آموزشی در ایران به کار گرفته شد. این نرم افزار و برنامه کاربردی رایانه ای نسخه اولِ سومین محصول الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین  بوده و تحت نام اختصاری پایش  عرضه شده است.

 

انعكاس خبري برگزاري كارگاه را در خبرگزاري ايرنا  در اينجا و در خبرگزاري شبستان همراه با عكس خبري در اينجا ببينيد.

 

 تکمله در تاریخ 7 تیر 1386

 

خوشبختانه برگزاری کارگاه هم توسط شرکت کنندگان رضایت بخش تلقی شد  به نحوی که تقریبا همه آنها با سرکار خانم امامی( هماهنگ کننده مربوطه در سازمان ملی جوانان) - حسب نقل خانم امامی-  تلفنی تماس گرفته و شوق یادگیری افزون تر داشته اند؛ و هم در  بالاترین محافل علمی  موضوعی ارزشیابی توانمند ساز  در سطح جهان، مورد توجه واقع گشت.

 من چند سالي است كه با  استاد دکتر فیترمن رئیس بخش ارزشیابی دانشکده داروسازی دانشگاه استنفورد  و صاحب کرسی در انجمن ارزشیابی امریکا   از طريق اي ميل ارتباط دارم. اخيرا كه كارگاه تربيت مربي ارزشياب توانمند ساز در سنندج برگزار شد ؛ ايشان از من خواستند كه جزئيات بيشتري از فعاليت هايم در ايران را به اطلاع ايشان برسانم . در کمتر از از 48 ساعت از این اطلاع رسانی ،دکتر فیترمن شرح این فعاالیت ها را به نحوی برجسته بر روی صفحه اینترنتی اشان منتشر کردند.در این صفحه اینترنتی وابسته به دانشگاه استنفورد  تجارب و فعاليت هاي  این رویکرد رو به رشد ارزشیابی كه توسط ارزشياباني از سزاسر جهان  به طور روزمره انجام مي شود؛ هر از چند گاهی معرفی می شود.

ضمنا این تجربه موجب شد که من وبلاگ انگلیسی خودم را  را که از اول مارس 2003 تحت عنوان Empowerment Evaluation ایجاد کرده بودم ،فعال نموده و یادداشتی تحت عنوان:Empowerment Evaluation: The case of Iran را در آن منتشر کنم. اطلاعات بیشتر در باره ارزشیابی توانمند ساز را می توانید در صفحه اینترنتی دیگری از دکتر فیترمن در سایت اینترنتی  دانشگاه استنفوردببینید.

متن يادداشت انگليسي تحت عنوان: ارزشيابي توانمند ساز:مورد ايران  در تاريخ  دوشنبه چهارم تير ماه 1386  در اينجا منتشرشد.

نويسنده : محمد حسن محقق معين جمعه 14 ارديبهشت 1386
تعداد نظرات تا اين لحظه :  3755 اعلام نظر