تعویض سوزن ریل سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
شمع

  

انشاءالله مبارک باشد ! یک سال پس از نوشتن یادداشت پاسخگویی و یک ماه پس از ابلاغ تصمیم تاریخی و بسیار ضروری رئیس جمهور  و در تداوم آن، حکم مسئولیت امیر منصور برقعی برای تصدی بر سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور رقم خورد. رئیس جمهور در مراسم معرفی برقعی و خداحافظی رهبر از تعویض سوزن ریل حرکت قطار مدیریت وبرنامه ریزی توسعه کشور خبر داد. و گفت: "طبق قانون، امور اجرايي و برنامه‌ريزي آن مختص رييس‌جمهور است و رييس‌جمهور نيز مي‌تواند وظايف خود را در اين راستا واگذار كند. سازمان مديريت و برنامه‌ريزي، بازوي رييس‌جمهور در امر برنامه‌ريزي و نظارت است، البته همه‌ي دستگاه‌هاي اجرايي اين‌گونه هستند و هيچ‌كدام جزيره‌ي مجزا نيستند، همه در قالب قوه‌ي مجريه فعاليت مي‌كنند و يك ماموريت دارند كه آن نيز ساختن ايران است، ولي همان‌طور كه گفتم، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي جزئي از رييس‌جمهور است. اين سازمان بايد برنامه بدهد، طراحي كند و بر تحقق برنامه‌ها به نمايندگي از رييس‌جمهور نظارت داشته باشد. سازمان مديريت و برنامه‌ريزي داراي بالاترين سطح انديشه در نظام اجرايي و اداري كشور است."

احمدی نژاد تاکید نموده است:" در طول 25-26 سال اخير ريل حركت سازمان مديريت و برنامه‌ريزي اشتباه بوده و ما بايد سوزن آن را عوض كنيم. سازمان مديريت و برنامه‌ريزي جاي برنامه‌ريزي و انديشيدن است. نبايد اين سازمان تحت تاثير و فشارهاي سياسي، باندي و گروهي باشد. سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نبايد جاي چك و چانه براي فلان مقدار بودجه و اعتبار باشد.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه يكي از مهم‌ترين كارها در جهت پيشرفت كشور، اصلاح ساختارها و روال‌هاي اداري است، گفت: اين وظيفه‌ي مهم دولت است. ما بايد ساختار اداري داشته باشيم كه ظرفيت پيشرفت و جهش ملت ايران را داشته باشد. ما با يك ساختار اداري كه داراي بازدهي 6 يا 7 دهم است، نمي‌توانيم كار كنيم. بايد ساختار اداري ما چابك، منسجم، تصميم‌گير و مصمم براي اجراي تصميمات بزرگ باشد و بتواند مشكلات را به سرعت حل كند.

وي با بيان اين‌كه در حال حاضر با يك سازمان در هم پيچيده مواجه هستيم اظهار داشت: به همين علت وقتي تصميمي در مركز گرفته مي‌شود، در هزار توي سيستم اداري محقق نمي‌شود و خروجي آن بر تصميمات و اهداف اوليه منطبق نيست و يا اين‌كه تطبيقش پايين است كه بايد اصلاح شود.

وي با بيان اين‌كه نظام برنامه‌ريزي ما بايد روشن و شفاف باشد تا تمام مردم و دلسوزان، اين نظام را بفهمند و امكان مشاركت در آن را داشته باشند، گفت: اگر تصور كنيم كه در يك اتاق بسته مي‌توانيم امور را به پيش ببريم و كشور را بسازيم اشتباه مي‌كنيم؛ چرا كه ملت است كه كشور را مي‌سازد. بايد نظام برنامه‌ريزي‌مان به گونه‌اي باشد كه بتوانيم زمينه‌اي را براي مشاركت مردم فراهم كنيم". متن کاملتر سخنان رئیس جمهور را  به نقل از ایسنا در اینجا بخوانید.

 فرهاد رهبر  در اين مراسم مورد استقبال كاركنان اين سازمان قرار گرفت به نحوي كه اعضاي اين سازمان به مدت پنج دقيقه به صورت متوالي براي وي دست زدند و از زحمات وي تشكر كردند.رهبر در این  مراسم گفته است: "سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بايد داراي استقلال راي باشد و فارغ از هرگونه گرايش سياسي عمل كند. اين سازمان بايد مكاني تخصصي و كارشناسي باشد و من خدا را شكر مي‌كنم كه اين سازمان و كارشناسان آن توانستند از اين امتحان با توفيق خارج شوند.

وي  افزوده است: تا اين سازمان قبل از تصويب لوايح در دولت و مجلس نظرات كارشناسي و تخصصي خود را مي‌دهد بر آن پا فشاري مي‌كنم ولي بعد از تصويب موظف به اجراي اين مصوبات هستم كه خوشبختانه اين سازمان در طول يك سال گذشته در اين راستا حركت كرده است. وي با بيان اينكه در سازمان سعي كردم كه نگاه ستاد محور را مبتني بر نتيجه گيري حاكم كنم اظهار كرد: ما براي اينكه بتوانيم اين نگاه را حاكم كنيم بايد از درون خود سازمان آغاز مي‌كرديم و در ابتداي امر بودجه‌ريزي عملياتي را طراحي كرديم. او تنظيم بودجه سالانه را براساس اهداف چشم‌انداز و برنامه آمايش سرزميني عنوان كرد و ادامه داد: برنامه آمايش سرزمين از دي ماه سال 84 در سه محور شرق، غرب و جنوب صورت گرفته و اكنون اين برنامه آمايشي در غرب آماده است و ما بايد اين برنامه آمايشي را به عنوان يك برنامه درازمدت در نظر بگيريم. او گفت: مهمترين نقش ما برنامه‌ريزي يكپارچه در جهت پيشبرد اهداف كلان كشور بود و ما تلاش كرديم نظام منسجم و يكپارچه برنامه‌ريزي را محقق كنيم. " متن کاملتر سخنان رهبر را در اینجا بخوانید.

در مورد فعالیت های آمایش سرزمین در ایران و نیز  نظام منسجم و یکپارچه برنامه ریزی توسعه در سازمان مدیریت  و برنامه ریزی کشور مقاله ای را برای همایش آمایش سرزمین تحت عنوان ارزشیابی فعالیت های آمایش سرزمین در ایران ارسال کرده ام . خوشبختانه  این مقاله  مورد پذیرش  (ردیف 33 جدول)  هیات داوران  و کار گروه های علمی تخصصی کمیته علمی همایش  قرار گرفته  و تائیدیه آن نیز برای  این قلم ارسال شده است ! انشاءالله  مقاله  در همایش  مذکور در 21 و 22 آذر 1385 به صورت پوستر ارائه خواهد شد.انشاءالله در آن همایش و نیز در سایر فرصت ها در خصوص این ادعاها،  همانند گذشته  اظهار نظر خواهیم کرد.

مهندس امير منصور برقعي 49 ساله و فارغ‌التحصيل مهندسي مكانيك از دانشگاه علم و صنعت ايران  است.وی پيش از اين معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزارت نيرو بود و در خلال سال‌هاي 70 تا 84 مديريت پروژه‌هاي عمراني بزرگ در كشور از جمله سد كرخه، سد سيرجان و فرود‌گاه بين‌المللي امام خميني(ره) را بر عهده داشته است.  وی در این مراسم ضمن اشاره به ابراز احساسات کارکنان سازمان مدیریت برای فرهاد رهبر گفته است:

"اين سازمان نقش مهمي‌ در پيشبرد اهداف كلان كشور دارد و يك سازمان ارزشمند است كه مي‌تواند نقشي تاثيرگذار داشته باشد. " متن  خبر ایسنا و  نیز فارس را در این باره بخوانید.عکس های مراسم را نیز در اینجا ببینید.انشاءالله مبارک است.

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين دوشنبه 29 آبان 1385
تعداد نظرات تا اين لحظه :  8 اعلام نظر