به یاد ورسم و خاطر آزاده ای که جان ها همه پروانه اوست
شمع

 

 

مهمترین سیاست کلی گم شده جمهوری اسلامی ایران

 

محمد حسن محقق معین

 

تاسوعای 1384

  

اگر می خواهیم ایران وایرانی در راه تعالی و پیشرفت قرار گیرد با ارزیابی و ارزشیابی50 سال   تجربه اجرای برنامه های توسعه در ایران به این نتیجه واضح می رسیم که ایران وایرانیان از راهی که پیموده ایم به سر منزل تعالی و پیشرفت نمی رسند.طهماسب مظاهری یکی از دو تن از مردان اول اقتصادی دولت هشتم و مرد شماره 2 وزارت امور اقتصاد و دارایی در دولت نهم از سر نوشت تیغ دو لبه  دلارهای نفتی و اثرات مثبت و منفی آن بر اقتصاد کشور به خصوص ازنحوه دریافت و پرداخت از صندوق ذخیره ارزی در طول حیات چند ساله اش نکات پند آموزی را تذکر داده است.

از سوی دیگر فرهاد رهبررئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در دولت نهم، اساسی ترین محور لایحه بودجه سال 1385 را تبدیل دارایی غیر مولد نفتی به دارایی مولد از طریق صادرات نفت و کسب دلارهای نفتی و سرمایه گذاری آن برای توليد از طريق صنايع كوچك و متوسط زودبازده دانسته است. اقتصاد دانانی که موضوع اقتصاد رانتی نفتی ایران و تبعات فساد آور و شکاف افزای اجتماعی آن در اقتصاد و سیاست کشور را مطرح می کنند؛ معتقدند که گره زدن توسعه ایران با درآمد حاصل از صدور نفت! برای ایران توسعه ای به همراه نخواهد داشت.از جمله  مقاله بلند و شش قسمتی  سید عبدالمجید زواری این موضوع را کالبد شکافی کرده است.(    -  5  - 4  -3  - 2 -  1 )

من نیز معتقدم که  استراتژیک ترین استراتژی موجود ایران برای رسیدن به توسعه یعنی اتکابه درآمد های نفتی ، برای ایران توسعه آور نیست. من معتقدم که تجارت نفت از طریق اوپک منجر به توسعه یافتگی ایران نمی شود.

البته در ظاهر و برمبنای چشم اندازبیست ساله  و برنامه  چهارم  باید این اتکا به درآمد های نفت بر اساس برنامه زمان بندی شده ای کاهش یابد.اما گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان داده است که بيش از ۶۰ درصد بودجه عمومي دولت  ایران در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1385 وابسته به نفت است. اما طنز تلخ مدیریت و برنامه ریزی در ایران نشان می دهد که با غلبه نگرش رانت خواری نفتی و میدان داری اهالی بهارستان در پهنه ایران امکان توسعه ایران میسور نیست.

اما در باره لایحه بودجه سال 1385 که قاچ دوم هندوانه شیرین 5 کیلویی برنامه چهارم توسعه است.اظهار نظر های فروانی شده است. رئیس دولت نهم در باره آن در مجلس این چنین گفته اند.رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در اینجا از ویژگی های اولین بودجه تهیه شده در دولت احمدی نژاد و از همه مهمتر در اینجا از نگرانی های این دولت از تغییرات بودجه سخن گفته است.از سوی دیگر اولین واکنش دکترمحمد خوش چهره رئیس کمیته اقتصادی فراکسیون اصولگرایان مجلس در باره لایحه بودجه 1385 و لزوم تغییرات جدی در آن  در اینجا ست.

سه تن از استراتژیست های ایرانی نیز در همایشی یک روزه  در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام از دیدگاه مختار خود لایحه بودجه پیشنهادی1385 دولت  را کاویده اند.از نظرات نمایندگان مجلس هفتم و برخی دیگر از صاحبنظران در رباره لایحه پیشنهادی بودجه سال 1385 می توانید در اینجا  ونیز در اینجا مطلع شوید. برخی از نظرات آقای بودجه ایران را در اینجا  و  دیگر خبر ها در باره بودجه نیز در اینجا قابل دسترسی است.از نقش بخش خصوصی و بورژوازی ایران در تدوین لایحه بودجه اگر خواستید مطلع شوید سرمقاله ای را در اینحا و ته مقاله ای را هم در اینجا  از نوشته های دکتر محمد صادق جنان صفت بخوانید.

نويسنده : محمد حسن محقق معين چهارشنبه 19 بهمن 1384
تعداد نظرات تا اين لحظه :  210 اعلام نظر