حکومت پژوهی
شمع

 

خداوند ، سعدی ، عوام وعامی!

خداوند در آیه 140 سوره آل عمران می فرماید:

وتلک الایام نداولها بین الناس ( این روزگار را به اختلاف احوال میان خلائق می گردانیم ) ر ک : تفسیر المیزان جلد 4 صفحه 48

سعدی (ره) گفته است:

تا بدانند این خداوندان ملک                    کز بسی خلق است دنیا یادگار

این همه رفتند وما ای شوخ چشم              هیچ نگرفتیم از ایشان اعتبار

عوام می گویند:

تا بوده همین بوده  تا هست همین هست!

من عامی می گویم:

هر کس بیاید! حدا اقل دو دست برای بردن و دهانی برای خوردن دارد! زیاد سخت نگیریم! لابد اتومبیلی هم برای رفت و آمد لازم خواهد داشت!

 در روزهای پایاتی دولت هشتم برای اینکه دولتمردان  خاتمی بتوانند از این به بعد  مستقلانه رو ی پای خود بایستند؛ مبلغ 10 میلیارد ریال کمک  به بنیاد در شرف تاسیس آزادی، رشد و آبادانی ایران که بعدها به بنیاد باران موسوم گردید اختصاص یافت.همچنین مصوبه ناقابلی برای مامور شدن کارکنان دولت به این  بنیاد از تصویب هیات دولت خاتمی گذشت.اما  جوانمردان دولت نهم در روزهای آغازین دولت خویش ضمن لغو این مصوبه  مبلغ 10 میلیارد ریال به بنياد فرهنگي حضرت مهدي موعود(عج)   اهدا کردند و بعدا هم در مصوبه ای کاملا شفاف تصریح کردند که این مبلغ ناچیز  صرفا یک کمک است و نباید به مثابه اعتبارات دولتی هزینه گشته و حساب و کتاب خاص کمک ها را دارد.

حال شما بگویئد! کدام حکومت  در ایام خود درست عمل کرده است؟

راستی این حکومت پزوهی هم کاری خدا پسندانه ، خوب ، بکر و راه نرفته ای در ایران  است. آنچه تا به حال علمای علم سیاست و دولتمردان از درون حکومت ها کرده اند بیشتر سیاست پژوهی  بوده است. همچنین به نظر می رسد آنچه مخالفان سیاسی در این حول وحوش انجام داه اند  بیشنتر مقطعی ومعطوف به دفع شر و جلب منفعت مقطعی و موردی بوده است.اتخاذ این روش ها برای مطالعه در حوزه سیاست در ایران  منجر به دور ماندن حکومت ها از دایره نقد  علمی  و از دست دادن فرصت ها با صرف هزینه های گزاف شده است.هرچند که قاعدتا هزینه  و صعوبت حکومت پژوهی کم نیست اما راهی است که برای قوام گرفتن جامعه مدنی در ایران باید هموار گشته و پیموده شود. احتمال می دهم که تا کنون جستارهایی در قلمرو حکومت پژوهی نوشته و پراکنده باشم و اگر عمر و فرصتی باقی بود به این راه ادامه خواهم داد.انشاءالله

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين جمعه 4 آذر 1384
تعداد نظرات تا اين لحظه :  10 اعلام نظر