دانشگاه جامع علمی کاربردی و گسترش کمی و بی رویه آموزش پودمانی از نوع ایرانی
شمع

 

قبلا در پاییز 1382  دریک مقاله و نیز  در سخنرانی علمی  دردوم دی ماه  همان سال  در مرکز آموزش عالی امام خمینی (ره) که در اینجا نوشته و منتشر گردید؛  استناداتی برای اثیات "تحریف مقوله آموزش پودمانی" از سوی دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه کرده ایم. و نیز در پاییز 1383 در هفته پژوهش به نقد ابتکارات دکتر محمد حق پناهی ریئس این دانشگاه پرداخته ایم . اما انگار کسی متوجه عواقب این  گسترش کمی و بی رویه  به اصطلاح آموزش عالی علمی کاربردی پودمانی  نیست.

دکتر حق پناهی تخته گاز پیش می رود. و بر اساس برنامه های اعلام شده  دانشگاه جامع ، این دانشگاه  در نیمه اول سال 84 بالغ بر 70 هزار نفر و در نیمه دوم سال 84 بالغ بر 55 هزار نفر دانشجو !! فقط به شیوه پودمانی خواهد گرفت.

این دانشجویان قرار است در مراکزی تحت عنوان:"مراکز آموزش عالی علمی- کاربردی" با هزینه شخصی و پرداخت شهریه بدون کنکور وارد دانشگاه !!!!شوند. حدود 20 درصد از مبلغ شهریه توسط دانشجویان مستقیما به  حساب دانشگاه جامع علمی کاربردی ریخته خواهد شد تا دانشگاه جامع بر این مراکز نظارت کند. براساس آیین نامه ای که به تصویب معاون آموزشی وزیر علوم ، تحقیقات وفناوری رسیده این مراکز باید دارای همه شرایط یک مرکز آموزش عالی باشند و همه اساتید این مراکز  هم باید عضو هیات علمی  مورد تایید وزارت علوم باشند.

الان 3 سال از شروع آموزش پودمانی به شیوه ایرانی!! می گذرد.از وزارت علوم  می خواهم که گزارشی از وضعیت همه  این مراکز از نظرامکانات،منابع انسانی ،کیفیت آموزشی،و ضعیت اخلاقی  و علمی دانشجویان واستادان،... و نتایج و کارکرد های حاصل از اجرای این شیوه جدید  توسعه علمی  برای کشور را ارائه دهد.

بر اساس مطالعات علمی و تجارب شخصی خودصراحتا اعلام می کنم که این گونه توسعه علمی !! صرفا توسعه مدرک گرایی و  سرابی بیش نیست . برای سلامت روانی و اخلاقی کسانی که وارد آموزش های پودمانی می شوند؛ بسیار نگران بوده و آنها را  به خصوص جوانان دختر و پسر شرکت کننده در این قبیل دوره ها  را در معرض خطر می دانم.

در  سوم دی ماه 1382نصویری از وضعیت آموزش پودمانی در تهران گرفته و در وبلاگ ارزشیابی توانمند ساز تحت عنوان دو واحد آموزشي علمي كاربردي پودماني در 2.5 طبقه در يك ساختمان كلنگي ، دی ماه 1382 منتشر کرده ام.آیا اکنون وضع  این قبیل مراکز تغییر کرده است؟ این سئوالی است که مسئولین وزارت علوم باید پاسخگوی آن باشند.

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين چهارشنبه 29 تير 1384
تعداد نظرات تا اين لحظه :  417 اعلام نظر