این هفته پژوهش هم تمام شد
شمع

 

دیروز از سر صبح  تا سر شب در اولین روز سومین کنگره ملی آموزش های عالی علمی کاربردی حضور فعال داشتم.امروز جمعه که دومین  و آخرین روز از این کنگره هست به جای رفتن به کنگره از سر صبحی ثبت و نشر خاطرات دیروزرا سرلوحه دستور کار جمعه ام قرار داده ام.الان هم در بگیر و نگیر هستم!! نمی دانم که  بنویسم؟ و نمی توانم که ننویسم!! راستی اگر این دجله اینترنت نبود! اگر این موتور شمارشگر بلاگ های شبکه معین علمی  به طور متوسط روزی 100 تا شماره نمی انداخت!! و اگر این گوگل نبود!! من، بی چاره ی بی چاره بودم.خدا را شکر.بگذار اگر نتوانستیم در آمایش این سرزمین سوخته ، نقشی ایفا کنیم!! در تاریخ آن نقشی بیندازیم؟ انشاءالله؛ مگر ما از اجدادمان که نقوش آنها بر دیواره های قصر ها و کوه ها حکایت گر اوضاع و احوال زمانه اشان است، کمتریم ؟!! حاشا وکلا!!

پرده اول: مراسم افتتاحیه

این کنگره علمی!! قرار بود که اواخر مهر ماه  ودر حول و حوش سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی کاربردی برگزار شود؛ اما صرفا به دلیل اینکه ریاست دانشگاه جامع واحتمالاتعداد دیگری از دست اندر کاران آموزش های علمی کاربردی جان کنگره و برکت!!آن را در حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه آن می دانستند و  ترافیک کاری رئیس جمهور دراواخر مهر ماه زیاد بود و نمی توانست در چنین مراسمی شرکت کند برگزاری کنگره را تا زمانیکه ایشان وقت داشته باشند، عقب انداختند.از شانس مسئولین دانشگاه جامع ، رئیس جمهور در روز ماقبل آخر هفته پژوهش برای این کار وقت دادند که هم فال شد،هم تماشا.من صبح ساعت 8.5 وارد سالن اصلی پژوهشگاه نیرو شدم و درست در یکی از صندلی های میانی ردیف سوم در جایی کاملا مشرف بر مقاماتی که در ردیف اول و دوم می نشینند و نیز بر سخنرانان روی سن، نشستم.ته دلم وسوسه می شدم که در حین برگزاری مراسم افتتاحیه در صورت لزوم افاضات و به تعبیر رایح تر اضافاتی داشته باشم.دکتر حق پناهی و یکی دو تن از همکارانش در ردیف اول نشسته بودند.آقای کریمی نژاد رئیس موسسه علمی کاربردی جهاد کشاورزی و دستیار ارشدش که نامش به علت بد حافظگی ام یادم نیست؛ ساعت8.45 آمدند.رئیس در ردیف دوم و مشاور ارشد در ردیف سوم – در منتهی الیه همان ردیفی که من نشسته بودم- نشستند.45 دقیقه ای به زمان شروع مراسم افتتاحییه باقی مانده بود. من نیمی از حواسم را  مشغول مرور مقاله ای که قرار بود بعد ازظهر ارائه دهم کردم و با نیمی  دیگر از آن  تحولات سالن را می پائیدم.گروه نوازندگان و کر که دختران و پسران دانشجوی  دانشگاه جامع علمی کاربردی بودند، بر روی سن  با نواختن ساز ها و همخوانی نسبتا دلنشینی خود را برای اجرای سرود جمهوری اسلامی آماده می کردند.چند صفحه اول مقاله ام را که شامل چکیده و بیان مساله بود خواندم و کیف کردم  عجب مقاله ای شده است نکند که این مقاله هم مانند مقاله فرهنگ مدرسه مقاله مقاله ها بشود!! به خودم می گفتم با با این دیگه آخر حرف است که نوشته ام :

" تربيت نيروي انساني متخصص اگر متناسب با نيازهاي اقتصادي و اجتماعي باشد زمينه ساز رشد و توسعه خواهد شد.  هدف نظام آموزشي در كشوري در حال توسعه، نبايد  صرفاً تربيت انسان فرهيخته باشد.  بلكه نظام آموزشي بايستي جوابگوي نيازمنديهاي توسعه اي جامعه باشد. نظام نوين آموزشي در كشور ما به همين منظور ايجاد گرديده اما همواره در خصوص ارتباط بهينه و پوياي علم و عمل و آموزش و اشتغال در كشور ما و در هر جاي ديگر سؤالاتي وجود خواهد داشت. هزينه هاي بالاي گسترش نظامهاي آموزش و تربيت نيروي انساني با توجه به محدوديتهاي منابع مالي و شرايط بحران اقتصادي از يك سو و پيامدهاي ناهماهنگي آموزش و اشتغال كه در شكلهاي مختلفي مانند: بيكاري نيروهاي متخصص و يا تقاضا براي نيروهاي متخصص در رشته ها و مقاطع تحصيلي ديگر و يا كاهش بهره و ري نيروي كار خود را نشان مي دهد به سؤالات و ابهامات در اين زمينه ها دامن مي زند."

با با این دیگه آخر حرف است!! مشغول احسنت گویی! به خودم بودم که یک مرتبه صدایی شنیدم: آقای محقق سلام! آقای کریم نژاد بود. چاق سلامتی کردم. مشاور ارشدش با پوزخندی گفت : دیشب اینجا خوابیدی؟! گفتم: نه!! یک ربعی بیشتر نیست که آمده ام! گفت: شما را ندیده بودم؟!! گفتم: دیده نشدن ما کار امروز دیروز نیست!! پاسخی نداد.ساعت 9.5 شد ، رئیس جمهورآمدند، سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته شد. وزیر علوم در کنار رئیس جمهورعلاوه بر به احترام سرود ایستادن ، آن را زمزمه می کرد.همه مقامات عالیرتبه ،آراسته و اتوکشیده بودند.آوای ملکوتی سوره علق جانم را نوازش داد.

رضا حسین زاده گوینده خبر شبکه 3 مجری مراسم به بالای سن رفت. وی ضمن خوشامد گویی به  مقامات و حاضران، اولین برنامه را پخش تیزر معرفی فعالیت های دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام کرد. در تیزر دانشجویان قبراق دختر و پسر دوره های علمی – کاربردی در مزارع ، کارگاه های مجهز، کارخانه ، آزمایشگاه ، مرغداری ، سایت های کامپیوتر، کلاس های مجهز به انواع مولاژ و تجهیزات آموزشی با استادان  و مربیان با تجربه ؛ نمایش داده شد.خیلی هم خوب است.

دومین برنامه خیر مقدم دکتر توفیقی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری بود.وی در سخنان خود ضمن تشکر از رئیس جمهور برای لبیک گوئی به دعوت دانشگاهیان برای حضور پر برکت در مجامع آنها از جمله در این مراسم، شتاب آموزش عالی در سال های اخیر را منتج از برنامه گام دوم اصلاحات رئیس جمهور که در دور دوم ریاست جمهوری در اردیبهشت 1380 اعلام شده بود؛ دانست.توفیقی با اشاره به فراز توسعه علمی شرط بقا که در این برنامه مطرح شده بود؛ شعار اصلی و برجسته ترین فراز برنامه چهارم  را توسعه مبتنی بردانایی دانست که نشانه قائل شدن بالا ترین شأن برای محققین است.

توفیقی با اشاره به در نظر گرفتن اعتباراتی معادل  3 درصد تولید ناخالص داخلی برای  تحقیقات و رسیدن به شاخص 2000محقق در یک میلیون نفر جمعیت و افزایش جمعیت  دانشجویی کشور تا حد  شاخص30 درصد از جمعیت 18 تا 24 ساله کشور و مستثنی شدن دانشگاه ها از برخی قوانین و برخوردار شدن  از قوانین ویژه را از پیشرفت های بزرگ وغیر قابل بازگشت کشور در دوره اخیر ریاست جمهوری اعلام کرد.وزیر علوم در ادامه سخنانش از الزام صنعت کشور به رعایت استاندارد های علمی و برآورده شدن آرزوی نظام آموزش عالی برای جامعه محوری و پاسخگویی به نیاز های کشور  در قالب فعالیت های دانشگاه جامع علمی – کاربردی به عنوان دیگر دستاورد های بزرگ کشور یاد کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان سخنانش افزود: دانشگاه جامع علمی – کاربردی ، حرکتی بالنده و غرور آفرین است و تمام فعالیت های این دانشگاه در ارائه آموزش در بیش از 400 مرکز آموزشی و100 رشته تحصیلی به سفارش و توسط دستگاههای اجرایی انجام می گیرد. وی همچنین گفت: در دانشگاه جامع هیچ برنامه ای تصویب نمی شود مگر با نظر دستگاههای اجرایی.توفیقی تاکید نمود: تمام دانشجویان این دانشگاه یا شاغل هستند ویا به دلیل مهارت حرفه ای نسبتا بالایی که دارند ؛ بیشترین شانس را برای اشتغال دارا می باشند.

البته من ناچار بودم که برای رعایت امانت موارد عمده ای که وزیر علوم در حضور رئیس جمهور بیان نمودند را نقل کنم.من در نوشته های قبلی ام تقریبا در باره تمام موضوعاتی که در سخنان وزیر علوم طرح شده نظراتی را ابراز کرده ام.علاقه مندان می توانند به صفحه مقالات  و  نیز به  صفحه گزارش های پژوهشی شبکه معین علمی رجوع نموده و نقد های مربوطه را بخوانند.همچنین با وارد کردن کلمات کلیدی  مطرح شده در سخنان دکتر توفیقی در مستطیل جستجوی گوشه سمت چپ صفحه اصلی شمع، یاداشت هایی که به طور پراکنده در جاهای دیگر شبکه معین درج شده را مطالعه نمایند.اما در اینجا در خصوص فراز های پایانی سخنان ایشان  که درپارگراف قبلی به صورت برجسته  درج شده  باید بگویم که  بر اساس تحقیقات من قسمت اعظم مفاد مطرح شده در این سخنان صحت ندارد ودروغ است. من می توانستم همانجا فریاد برآورم که آقای رئیس جمهور!! این سخنان بری از واقعیت است! اما اولا فریاد زدن در آن جمع را در شأن خود ندانستم و ثانیا این کار را عبث پنداشتم چرا که اولا این مرد یزدی ، خود اندیشمند است ودر این جامعه زندگی می کند و قاعدتا این مسائل را باید بداند و ثانیا رئیس جمهور آنقدر مشغله و دغدغه برای اجرای وظائف اصلی اش از جمله اجرای قانون اساسی، دارد و در آن وامانده است که اینها پیشش  زیره به کرمان بردن است!

 

سومین برنامه افتتاحیه ، گزارش دکتر بلندی معاون آموزشی دانشگاه جامع و دبیر کنگره بود.وی گفت: کمیته علمی کنگره از 158 مقاله ای که واصل شده بود 33 مقاله را که واجد بالا ترین امتیاز داوری بودند برای ارائه در نشست های کنگره و 22 مقاله  را جهت درج در مجموعه مقالات برگزیده است.ضمنا از 8 سخنران کلیدی برای سخنرانی در ابتدای هر نشست دعوت شده است.جالب است بدانید که درچکیده مقالات کنگره تعداد مقالات صرفا قابل درج  18مقاله اعلام شده است.جالبتر اینکه درردیف سیزدهم عناوین مقالاتی که صرفا جهت درج  در مجموعه مقالات و نه، ارائه در کنگره درسایت گنگره درج شده  عنوان مقاله : آموزشهای علمی - کاربردی در بخش کشاورزی " ضرورت ها و نگرش ها در چشم انداز ۲۰ ساله کشور"  به چشم می خورد. اما همین عنوان در صفحه د چکیده مقالات در دو سطر آخر  به عنوان یک سخنرانی کلیدی در نظر گرفته شده است.ظاهرا مفهوم سخنرانی کلیدی هم مانند بسیاری از مفاهیم  همچون : توسعه علمی ، تقاضا محوری ، علمی – کاربردی ، آموزش  پودمانی و... در جامعه ما استحاله شده است!! پس من هم با عنایت به این تجربه آشکار!! یک مثل شیرین فارسی را بدون اجازه فرهنگستان محترم زبان فارسی!!  دچار استحاله می کنم و می نویسم: کسی را که به ده راه نمی دادند؛ خانه کدخدا را دادند!!.خیلی هم خوب و پر برکت بود.

چهارمین برنامه را دکتر حق پناهی اجرا کرد.سخنرانی ایشان تحت عنوان: دانشگاه جامع علمی – کاربردی (دیروز،امروز، فردا) ارائه شد.وی با اشاره به ویژگی تقاضا محوری و توجه به تربیت نیروی انسانی متخصص در دانشگاه جامع علمی کاربردی که در بدو تاسیس  در سال 1371نام دانشگاه جامع  تکنولوژی را داشت؛ این ویژگی را نقطه مقابل  و مکمل ویژگی عرضه محوری سایر دانشگاهها در ایران دانست.حق پناهی فارغ التحصیلان این دانشگاه را کار آفرین دانست وبه وجوه تمایز این دانشگاه با سایر دانشگاهها از حیث  شاخص ها ی : برنامه آموزشی ، فضا، تجهیزات، مدرسان، و بودجه اشاره کرد.

نويسنده : محمد حسن محقق معين جمعه 27 آذر 1383
تعداد نظرات تا اين لحظه :  13 اعلام نظر