از علی آموز اخلاص عمل
شمع

با تبریک  سالروز میلاد علی (ع) اسوه صداقت و عدالت و در راستای ایفای بیانیه رسالت شبکه معین علمی- شمع، مشخصات کارگاه ارزشیابی توانمند ساز جهت اطلاع  و استفاده همه ذینفعان اعلام می گردد.

 

جهان يادگار است و ما رفتني

به گيتي نماند به جز گفتني

 

كارگاه  ارزشیابی توانمند ساز

 

www.moein.net

ارزشيابي توانمند ساز بخشي از چشم انداز خرد ورزانه ارزشيابي است كه در آن  مفاهيم، فنون ويافته هاي  ارزشيابي براي انگيزاندن پيشرفت و خود تعيين كنندگي به كار گرفته می شود .ارزشیابی توانمند ساز جهت گیری صریح ارزشی داشته و طراحی آن به منظور کمک به مردم برای کمک به خودشان وبهبود برنامه هایشان از طریق خود ارزشیابی  و تفکر است.دست اندر کاران برنامه خودشان ارزشیابی هایشان را به اجرا گذاشته و ارزشیاب بیرونی اغلب نقش یک مربی یا تسهیلگر مکمل را با توجه به ظرفیت های درونی برنامه ایفا می نماید. مدل ارزشیابی توانمند ساز   یکی از مدل های نسبتا جدید ارزشیابی می باشد که برای اولین بار در سال 1996 توسط  دیوید فیترمن وهمکاران در امریکا طراحی شده است. معرفی این مدل در ایران و در منابع فارسی زبان از سال 1380 آغاز شده است.

ارزشیابی توانمند ساز برای کمک به مردم در گروه ها و سازمان ها طراحی شده است. ارزشیابی توانمند سازدارای سه مرحله است.در اولین مرحله رسالت ها و اهداف کلی سازمان و یا برنامه تببیین می گردد. مرحله دوم در بردارنده تعریف  و ممیزی فعالیت ها بوده و در مرحله سوم برنامه ریزی برای آینده صورت می گیرد.در یک کلام ارزشیابی به بخشی از برنامه ریزی  و مدیریت عادی سازمان یا برنامه تبدیل شده  و این به معنای نهادی کردن و درونی کردن ارزشیابی است.

ارزشيابي توانمندساز اين كمك را مي كند كه با توانمند شدن مردم، افراد مختلف در سازمانها و محلات و هر مجموعه‌اي كه حضور دارند با يكديگر كار كنند، مسائلشان را تعريف كنند و كيفيت را يافته و راه‌حلهايي با هزينه مؤثر براي بهبود برنامه هايشان بيابند. فرایند ارزشیابی توانمند ساز در گروه ها و سازمان ها معمولابا یک کارگاه شروع می شود.مشخصات کارگاه ارزشیابی توانمند ساز پیشنهادی به شرح زیر است:

  • نحوه و مدت اجرای کارگاه: این کارگاه را  می توان به شکل مطلوب در سه روز متوالی یا با فا صله کم با صرف 24 ساعت در 6 جلسه وبه شکل قابل قبول در یک روز ودر سه جلسه  متوالی3 ساعته به اجرا گذاشت.
  • تعداد و نوع شرکت کنندگان: حداکثر 20 نفر و حداقل 10 نفر از دست اندرکاران اصلی سازمان و یا برنامه شامل مدیران و کارشناسان و حتی مشتریان اصلی خدمات سازمان یا برنامه.
  • امکانات مورد نیاز: محیط آرام و حتی المقدور دلپذیر، کاربرگه 1*1 متر، برچسب نقطه ای 2*2 سانتی متر، خط کش T ، ماژ یک ، چسب و ماشین حساب.
  • ارزشیاب: محمد حسن محقق معین

 

این شبکه آمادگی دارد "کارگاه ارزشیابی توانمند ساز" را برای مدیران و دست اندرکاران سازمان ها و برنامه ها اجرا نموده  و تداوم ارزشیابی را مورد حمایت قرار دهد.  برای کسب اطلاعات بیشترمی توانید با ای میل info@moein.net  تماس گرفته ویا  پیام خود را از طریق مراجعه به این صفحه الکترونیکی ارسال فرمایید. همچنین می توانید به نشانی :" تهران ، صندوق پستی 1651- 13145 ، معین" مکاتبه و یا با شماره تلفن 09123855372 تماس حاصل نمایید.

 

نويسنده : محمد حسن محقق معين دوشنبه 9 شهريور 1383
تعداد نظرات تا اين لحظه :  13609 اعلام نظر